Otóż, nie byłam obecna w czasie zajmowania ruchomości. Część z nich poborca wywiózł do magazynu Urzędu Skarbowego w Płocku. Resztę pozostawił w redakcji.
W formularzu opracowanym przez ministra finansów jest stosowna rubryka pt.: „Adnotacja o odbiorze ruchomości”. Pod nią jest jeszcze kilka innych np. „Zgłoszone przez obecnych wnioski i oświadczenia”, „Osoby uczestniczące przy sporządzaniu protokołu”. Zdaniem Anny Zawiślak, kierowniczki działu egzekucji w płockim przybytku fiskusa wszystkie one dotyczą aż do pouczenia zobowiązanego/dozorcy adnotacji o odbiorze. W zasadzie zgadzam się z nią. Wydaje się, że Krzysztof Garwacki spisujący te znaczące słowa A. Zawiślak również podziela to stanowisko, ponieważ inteligentnie potakiwał głową słysząc to, a wygląda na myślącego człowieka.
W opozycji do naszych poglądów w tej kwestii jest cała reszta aparatu do wyciskania pieniędzy z krwawicy podatników, począwszy od guru polskiej myśli egzekucyjnej Z. Nowakowskiej z M. Kaczorowskim przez dyrektorów Izby Skarbowej w Warszawie po ministra finansów. Bardzo jestem ciekawa, co na to koronowane autorytety i znawcy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji tj. R. Hauser i P. Przybysz, ale nigdzie nie znalazłam ich wypowiedzi na ten temat.
Uzasadniam pogląd A. Zawiślak. Zgodnie z art. 1a.2 upea czynnością egzekucyjną jest wszelkie podejmowane przez organ egzekucyjny działanie zmierzające do zastosowania lub zrealizowania środka egzekucyjnego. Nie ulega wątpliwości, iż odbiór zajętych ruchomości jest takim działaniem. Zgodnie z art. 53 upea egzekutor sporządza protokół z czynności egzekucyjnych. Dalej ten przepis zawiera wszystkie wymogi narzucone przez Sejm RP temu dokumentowi, a więc m.in. muszą być zgłoszone wnioski i oświadczenia, podpisy obecnych lub wzmianki o przyczynie braku podpisów. A zatem na organie egzekucyjnym spoczywa obowiązek opisania dokładnie protokołem i czynności egzekucyjnej polegającej na odbiorze ruchomości. Jeżeli nie ma odrębnego protokołu dla czynności odbioru ruchomości, to znaczy, że taką rolę musi spełniać protokół zajęcia i odbioru ruchomości. Zgodnie z art. 67 upea minister finansów opracował formularz protokołu zajęcia i odbioru ruchomości, ale uczynił to w sposób do wykorzystania przez ludzi inteligentnych. W art. 98 upea ustawodawca mówi tylko o protokole zajęcia. I słusznie, ponieważ zajęcie i odbiór, są to dwie czynności egzekucyjne, które niekoniecznie muszą odbywać się w tym samym czasie, ale muszą odbywać się w tym samym miejscu. Nie koniecznie też muszą towarzyszyć im np. te same wnioski i oświadczenia lub te same osoby. A zatem: jak powinien wyglądać wzorcowy protokół zajęcia i odbioru ruchomości? Zależy to tylko i wyłącznie od faktycznego przebiegu obu czynności. Jeżeli odbiór wszystkich zajętych ruchomości odbywa się tuż po czynności zajęcia, to wszystkie rubryki powinny być w nim wypełnione, aby uznać go za prawidłowo sporządzony. Wiadomo, że w takiej sytuacji, świadkowie są ci sami, zgłoszone wnioski i oświadczenia, itd. Natomiast jeśli, odbiór ruchomości ma miejsce np. kilka dni po czynności zajęcia, to należy - tak jak słusznie zauważyła A. Zawiślak - ponownie wypełnić wszystkie rubryki znajdujące się na stronie ostatniej protokołu zajęcia i odbioru ruchomości, łącznie z osobami uczestniczącymi, wnioskami, itd. Oczywiście tak dokończony protokół zajęcia i odbioru ruchomości również należy doręczyć m.in. zobowiązanemu, a wynika to z art. 53 upea. Zobowiązany musi potwierdzić doręczenie własnoręcznym podpisem w stosownym miejscu dokumentu wyznaczonym przez ministra finansów. Dopiero po przejściu takiej procedury należy uznać, że protokół zajęcia i odbioru ruchomości został sporządzony gajo zgodny z prawem.
I w tym momencie zdejmuję czapkę z głowy przed A. Zawiślak i K. Garwackim, ponieważ do tej pory jako jedyne osoby z aparatu skarbowego wydaje się, że przekopały się przez ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Mało tego, odnoszę wrażenie, że ją rozumieją, przynajmniej w tej części, o której mowa w dzisiejszym wpisie. Pełnię szczęścia przeżyję wtedy, kiedy nauczą się jeszcze wystawiać faktury ze sprzedaży egzekucyjnej, bo to im kompletnie nie wyszło, ale o tym jeszcze napiszę. Podobnie jak o dalszym ciągu czynności odbioru.